Konsultacja psychologiczna
Z pomocy psychologicznej można skorzystać zarówno w sytuacjach, w których nie wiemy do końca co nam dolega, jak i w sytuacjach w których mamy co do tego pewność, np. po konsultacji u innego specjalisty. Może to być m.in.:
- trudności w relacjach/ich brak lub utrata
- trudności komunikacyjne
- depresja lub inne zaburzenia nastroju
- myśli lub próby samobójcze, samookaleczanie
- zaburzenia lękowe
- zaburzenia odżywiania
- zaburzenia osobowości
- kryzys życiowy/sytuacyjny
- przeżycie traumatycznego wydarzenia/zagrożenia pośrednio lub bezpośrednio
- utrata
- niska samoocena
- niekontrolowane zachowania/emocje/myśli
- zaburzenia snu
- doznawanie lub stosowanie przemocy
- brak asertywności
Pierwsze spotkania są najczęściej stresujące, jednak to jedyna okazja by sprawdzić na nich na czym polega praca gabinetowa w praktyce, jak i uzyskać wyjaśnienie naszego stanu. 1-5 spotkań (średnio 3) polega na konsultacjach wstępnych, które poświęcone są na poznanie problemów dla których klient przychodzi do gabinetu, ich historii, przyczyn i schematów. Z powyższą wiedzą można dowiedzieć się jaka jest wstępna diagnoza, jakie formy dalszej pomocy byłyby najlepsze a mogą to być:
- interwencja kryzysowa
- pomoc psychologiczna
- psychoterapia
- odesłanie do/konsultacja u innego specjalisty – gdy jest to wskazane lub niezbędne
Różnią się one częstotliwością pracy, wg potrzeb i możliwości klienta oraz metodami pracy. Sesje odbywają się najczęściej raz w tygodniu, czasami dwa. Czas pracy uzależniony jest od diagnozy – W niektórych przypadkach wystarcza jedno/kilka spotkań pomocy psychologicznej, czasem kilka miesięcy pracy, do kilkuletniej psychoterapii służącej wyleczeniu utrwalonych problemów (poprawa jest odczuwalna dużo wcześniej). To jest moment na dokładne poznanie formy pomocy i podpisanie tzw. „kontraktu”, w którym będzie zawarte na czym polega obopólna praca w gabinecie i jakie są jej warunki.
Sesja trwa 50 minut, podczas której klient mówi o swoich myślach/emocjach/zachowaniach po czym stara się wnioski z sesji wprowadzać w życie poza sesjami jeśli jest taka potrzeba. Psycholog/psychoterapeuta analizuje wypowiedzi, starając się zrozumieć emocje klienta i przedstawia swoje wnioski nt. mechanizmów psychiki (bez oceny) oraz pomaga klientowi znaleźć rozwiązania i poczuć się lepiej. Pokazuje on również mocne strony klienta przydatne w pokonywaniu trudności a niekiedy również poleca książki lub przeprowadza psychoedukację.
Zapraszamy do kontaktu
Jaracza 1, Szczecin 70-775
Rejestracja
tel: 533 - 410 - 100
Tomasz Lisiecki
(rejestracja na wizytę u osteopaty, fizjoterapeuty)
tel: 511 - 179 - 160
Agata Lisiecka
(rejestracja do dietetyka)
tel: 502 - 513 - 837
e-mail: a.lisiecka@