Botoks

Pacjentom Gabinetu Medycyny Estetycznej Szmaragdowe Centrum w Szczecinie szukającym skutecznego oraz bezpiecznego sposobu na walkę ze zmarszczkami, polecamy zabieg toksyną botulinową, czyli tak zwanym Botoxem. Do skorzystania z oferty zapraszamy zarówno Panie, jak i Panów. Botox łagodzi rysy twarzy, poprzez redukcję widocznych zmarszczek oraz spowolnienie procesu pojawiania się nowych.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, czyli Botox (Botoks) jest polipeptydem, który stosuje się jako bloker sygnałów nerwowo-mięśniowych. Poprzez wstrzykiwanie niewielkiej ilości Botoxu w określone mięśnie twarzy, uzyskujemy efekt relaksacji i rozluźnienia mięśni, dzięki czemu z powodzeniem możemy wyeliminować przyczynę niechcianych zmarszczek oraz wygładzić te istniejące.

W jakim celu warto zastosować Botox (Botoks)?

Naszym pacjentom zalecamy iniekcję Botoxu przede wszystkim w celu korekcji mimicznych zmarszczek górnej części twarzy. Zmarszczki statyczne, utrzymujące się bez napięcia mięśni lub wynikające ze starszego wieku pacjenta również kwalifikują się do zabiegu, jednak warto pamiętać, że po zastosowaniu wstrzyknięć toksyny botulinowej ulegną one jedynie częściowej korekcji.

Dzięki toksynie botulinowej możemy zniwelować:

 • „kurze łapki” (zmarszczki wokół oczu)
 • pionowe zmarszczki w obrębie gładzizny („lwia bruzda”)
 • zmarszczki poziome skóry czoła
 • zmarszczki skóry nosa

Botox może być również stosowany do korekcji:

 • zmarszczek w obrębie górnej wargi
 • zmarszczek na granicy czerwieni wargowej
 • korekcji kącików ust
 • fałdów podbródka
 • fałdów nosowo-wargowych
 • pierścieni Wenus (poziomych zmarszczek szyi)
 • indyczej szyi (pionowych fałd mięśnia szerokiego szyi)
 • oraz blizn

Toksyna botulinowa jest również stosowana przez lekarzy specjalistów z zakresu neurologii, chirurgii oraz okulistyki. Botoks wspomaga leczenie zeza, kurczu powiek, kurczu połowiczego twarzy, migreny, nadpotliwości, nałogowego zgrzytania zębami (bruksizmu), szczeliny odbytu i skurczu przełyku.

zmarszczki-czola

 

Czy Botox (Botoks) jest bezpieczny?

Botoks oprócz tego, że jest skuteczny, należy do grupy leków niezwykle bezpiecznych. Po iniekcji, toksyna botulinowa nie rozprzestrzenia się ogólnoustrojowo, zakres jej dyfuzji od miejsca wstrzyknięcia nie przekracza 10 mm. Organizm bardzo dobrze toleruje preparat, przez co powikłania w wyniku przeprowadzenia zabiegu z udziałem Botoxu występują niezwykle rzadko. Bezpieczeństwo stosowania Botoksu w zabiegach medycyny estetycznej zależy jednak od wielu czynników, m.in. kwalifikacji lekarza przeprowadzającego zabieg lub jakości używanych preparatów, dlatego zachęcamy Państwa do korzystania z usług profesjonalnie przeszkolonych specjalistów, pracujących na najwyższej jakości atestowanych produktach.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi z udziałem Botoxu (Botoksu)?

W Gabinecie Medycyny Estetycznej ESTHE w Szczecinie wykonujemy zabiegi u pacjentów powyżej 20 roku życia. Pamiętajmy, że Botox to świetne narzędzie profilaktyczne, warto zatem przyjść na konsultację do naszych specjalistów, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące zmarszczki. Oczywiście walkę ze zmarszczkami można rozpocząć w każdym wieku – osoby dojrzałe z całą pewnością będą równie usatysfakcjonowane efektami zabiegu z użyciem Botoxu.

Zanim wykonamy zabieg Botoksem

Każdy pacjent wymaga indywidualnie dobranej dawki toksyny botulinowej, dlatego przed zabiegiem iniekcji Botoksu nasi specjaliści przeprowadzają wstępną konsultację, podczas której analizowana jest twarz pacjenta oraz układ i siła mięśni w obszarze planowanego zabiegu. Na tej podstawie ustalany jest zakres korekcji zmarszczek.

Szczegółowa konsultacja może trwać nawet 40 minut. Tyle czasu potrzebujemy na dokonanie precyzyjnej diagnozy i właściwy dobór miejsc podania oraz określenie odpowiedniej dawki toksyny botulinowej.

Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmujemy na podstawie rzeczywistej możliwości usunięcia zmarszczek lub zmniejszenia ich nasilenia, ale także bierzemy pod uwagę względy estetyczne – zależy nam bowiem na naturalnym wyglądzie naszych pacjentów. Wykonując zabieg upewniamy się, czy nie ma ryzyka wystąpienia szpiczastego uniesienia brwi, objawów zmęczonej twarzy, czy ociężałości brwi i powiek.

W trakcie konsultacji, przed wykonaniem zabiegu podania toksyny botulinowej, każdy pacjent otrzymuje pisemne informacje dotyczące terapii preparatem Botoks, dzięki czemu posiada pełną wiedzę na temat przeprowadzanej procedury.

Jak wygląda zabieg korekcji zmarszczek z użyciem Botoxu?

Przed rozpoczęciem zabiegu oczyszczamy skórę, usuwamy ewentualny makijaż oraz dezynfekujemy miejsca wstrzykiwania toksyny botulinowej.

Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego, ponieważ wstrzyknięcia Botoxu – wykonywane za pomocą bardzo cienkich igieł – są niemalże bezbolesne, wywołują zaledwie niewielkie uczucie pieczenia, które ustępuje wkrótce po zabiegu.

Czas trwania zabiegu nie przekracza 20 minut. Pacjent może od razu wrócić do swoich czynności, jednak na efekty musi zaczekać – toksyna botulinowa zaczyna działać w okresie od 1 do 5 dni od momentu iniekcji.

Wstępna konsultacja przed zabiegiem: 40 min
Wykonanie zabiegu wstrzyknięcia Botoxu: 20 min

Mechanizm działania Botoxu (Botoksu)

Po wstrzyknięciu Botoksu zostaje zahamowane uwalnianie acetylocholiny na poziomie połączenia nerwowo-mięśniowego mięśni szkieletowych. Relaksacja mięśni następuje w okresie od 24 godzin do 5 dni po podaniu toksyny botulinowej. Efekt rozluźnienia mięśni ustępuje średnio po 3 miesiącach. Wraz z odzyskaniem kurczliwości mięśni, zmniejszenia się jednocześnie ich masa o 20 do 30%, co powoduje, że po zaprzestaniu działania Botoxu, efekt leczniczy jest nadal podtrzymywany i widoczny.

Początek działania Botoxu: 1 do 5 dni
Czas działania Botoxu: 12 do 14 tygodni
Zmniejszenie masy mięśni po pierwszej dawce Botoxu: 20-30% masy
Toksyna botulinowa jest lekiem bezpiecznym!

Zalecenia po wstrzyknięciu Botoxu

Efekt zabiegu zależy również od pacjenta. W celu jak najlepszego wchłonięcia się toksyny botulinowej oraz uniknięcia jej nadmiernej absorbcji zalecamy:

w pierwszych 4 godzinach po zabiegu:

aktywne wykonywanie ruchów mimicznych twarzy
unikanie pocierania miejsc iniekcji Botoksu, gwałtownego schylania i kładzenia się oraz spożywania alkoholu.

W ciągu 48 godzin po zabiegu:

unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz nagłych zmian temperatur.

Możliwe powikłania po zastosowaniu Botoxu

Powikłania po wstrzyknięciu domięśniowym preparatu Botoks są bardzo rzadkie oraz przemijające. Zwykle większość powikłań związanych z działaniem toksyny botulinowej ustępuje niedługim czasie od jej podania. Do najczęściej spotykanych powikłań należy zaliczyć:

 • brak działania lub krótki czas działania toksyny botulinowej
 • uczucie zmęczonej twarzy
 • uczucie „opuchniętych oczu”
 • uniesienie brwi
 • nadmierne łzawienie
 • zasinienie skóry w okolicy wykonania iniekcji
 • znaczne poszerzenie szpary powieki
 • podwójne widzenie.

Powikłania powstałe po podaniu toksyny botulinowej mają charakter przejściowy!

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu Botoksem:

Iniekcje toksyny botulinowej są przeciwwskazane przede wszystkim u osób, u których stwierdzono choroby neurologiczne powodujące wiotkie porażenie mięśni szkieletowych. Większość obecnie znanych przeciwwskazań obejmuje:

 • zespół Lamberta – Eatona
 • myasthenia gravis
 • schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym
 • stosowanie leków:
  • aminoglikozydy
  • D-penicylamina stosowana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów
  • leki przeciwmalaryczne (chloramina, hydroksychloramina)
  • cyclosporyna
 • ciąża i karmienie piersią
 • infekcje.

Ponadto przeciwskazaniem do wykonania zabiegu jest korzystanie przez pacjenta z sauny lub lot samolotem w dniu planowanego zabiegu.

Skuteczność zabiegów z użyciem Botoksu

Botox jest niezwykle skuteczną metodą walki z objawami starzenia się skóry, jednak najlepsze wyniki zabiegów medycyny estetycznej uzyskujemy wykorzystując techniki łączone. Polegają one na wzmacnianiu efektów uzyskanych dzięki toksynie botulinowej, poprzez podanie wypełniaczy w postaci kwasu hialuronowego, zastosowanie mezoterapii, peelingów chemicznych, resurfacingu laserowego oraz zabiegów kosmetycznych.

 

Zapraszamy do kontaktu

Jaracza 1, Szczecin 70-775

Rejestracja

tel: 533 - 410 - 100

e-mail: kontakt@szmaragdowe-centrum.pl

Agata Lisiecka

tel: 502 - 513 - 837
e-mail: a.lisiecka@szmaragdowe-centrum.pl

0/5 (0 Reviews)