Jest to jedna z form masażu w której głównym celem jest poprawa stanu psychosomatycznego pacjenta. Jest to zabieg naturalny polegający na mechanicznej stymulacji tkanek. Oddziałuje on na tkankę tłuszczową, mięśnie, ścięgna, więzadła, powięź, zakończenie nerwowe w skórze, układ krwionośny i limfatyczny oraz na ośrodkowy układ nerwowy i układ hormonalny. Masaż relaksacyjny zatem sprawdza się zarówno w stanach zmęczenia fizycznego – na przykład po długotrwałym wysiłku sportowym, jak i zmęczenia umysłowego – po ciężkim dniu w pracy, czy doświadczeniu stresującej sytuacji. Jest to bardzo delikatny zabieg, prowadzony w spokojnej, wyciszającej atmosferze, która pozwala pacjentowi oderwać się od problemów i rozluźnić się w pełni.
Warto przeczytać Fizjoterapia uroginekologiczna – na czym polega?
Techniki masażu
Masaż relaksacyjny składa się z serii chwytów takich jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski i roztrząsanie. Ruchy są przeważnie podłużne i powolne. Taki rodzaj ruchu powoduje obniżenie napięcia mięśni poprzecznie prążkowanych i zmniejszają pobudliwość zakończeń nerwów czuciowych w skórze. Do masażu relaksacyjnego najczęściej wykorzystuję się olejki do masażu, wykorzystywane są również gorące oleje oraz specjalne kremy z różnymi składnikami nawilżającymi skórę.
Masaż trwa od 30 do 60 min jest to zależne od wielkości masowanego obszaru ciała. W masażu relaksacyjnym oprócz technik, które są używane podczas masażu ważny jest również nastrój, który mu towarzyszy.
Przeciwwskazania
- menstruacja oraz bycie w ciąży
- nadciśnienie tętnicze
- podwyższona temperatura ciała
- żylaki lub ostre stany zapalne żył
- zmiany skórne
- obecność krwiaków lub możliwość krwawienia
Wskazania
- bezsenność,
- brak energii,
- chroniczne zmęczenie,
- długotrwały stres,
- uczucie napięcia mięśniowego,
- nerwowa nadpobudliwość.
Jakie efekty daje masaż relaksacyjny?
Poza efektem rozluźnienia i relaksu, masaż relaksacyjny korzystnie wpływa na wiele aspektów pracy organizmu, pozwalając między innymi zniwelować dolegliwości bólowe. Dlatego można go stosować po kontuzjach, a także wspomagająco w trakcie rehabilitacji po wypadkach. Masaż relaksacyjny również poprawia metabolizm ponieważ przyśpiesza proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Zabieg poprawia ukrwienie ciała i stymuluje układ limfatyczny przez co naczynia włosowate rozszerzają się, zapobiega powstawaniu zakrzepów żylnych oraz pomaga szybciej usunąć toksyny z organizmu i wzmacnia naszą odporność
Może cię zainteresować Dlaczego przepona jest tak ważnym mięśniem?
Jak przygotować się do masażu relaksacyjnego?
Masaż relaksacyjny nie wymaga od klienta szczególnych przygotowań. Warto pamiętać o tym, aby 1,5 godziny przed zaplanowanym zabiegiem nie spożywać ciężkostrawnych posiłków. Natomiast podczas wizyty w gabinecie, jeszcze przed masażem, przeprowadzany jest wywiad. Pozwala on m.in. wykluczyć przeciwwskazania do wykonania usługi. Ustalany jest też wtedy sposób przeprowadzenia masażu, tak aby został on dopasowany do potrzeb pacjenta. Następnie pacjent udaje się do gabinetu, gdzie zostawia rzeczy osobiste oraz przebiera się w bieliznę jednorazową. Zalecamy też wtedy spięcie włosów, aby uniknąć niepotrzebnego natłuszczenia olejkami. Warto wspomnieć, że tak jak podczas innych technik masażu, pacjent jest przykrywany ręcznikiem – odsłanianym w zależności od masowanej partii ciała.
Podsumowanie
Masaż relaksacyjny jest doskonały dla osób, które dużo pracują i ciężko im znaleźć chwilę na odpoczynek. Zabieg polega no rozluźnieniu i wyciszeniu organizmu, nie tylko za sprawą masażu ale również dzięki całej otaczającej nas atmosferze. Masaż poprawia kondycję naszego organizmu przez oddziaływanie na tkankę tłuszczową, mięśnie, ścięgna, więzadła, powięź, zakończenie nerwowe w skórze, układ krwionośny i limfatyczny oraz na ośrodkowy układ nerwowy i układ hormonalny.