Problemy z dziedziny uroginekologicznej mogą dotknąć każdą z kobiet niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu społecznego. Kobiety mierzą się z takimi problemami jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów, zaburzenia napięcia mięśni dna miednicy, bolesne miesiączki, bolesne współżycie. Osteopatia ginekologiczna i fizjoterapia zajmuje się szeroko rozumianym zdrowiem kobiet, a także szczególnymi okresami takimi jak ciąża i połóg oraz przekwitanie.

Warto przeczytać Dlaczego przepona jest tak ważnym mięśniem?

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się dysfunkcjami na poziomie układu moczowego i płciowego. Skupia się na mięśniach dna miednicy, ale nie tylko, również wykorzystywane są techniki wisceralne. Fizjoterapia uroginekologiczna polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi mięśniowo-powięziowej, prawidłowej funkcji narządów w obszarze miednicy mniejszej i całego ciała.

Z jakimi problemami można zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Problemy układu płciowego i moczowego:
– bolesne współżycie (dyspereunia)
– bolesne miesiączkowanie
– obniżenie ścian pochwy, narządów miednicy mniejszej
– rehabilitacja po zabiegach w obrębie miednicy
– nietrzymanie moczu
– parcia naglące

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego można zgłosić się również po porodzie, wtedy specjalista zajmie się następującymi tematami:

– rehabilitacją kresy białej
– mobilizacją blizn po operacjach w tym po cesarskim cięciu
– zespołami bólowymi po porodzie między innymi bólami kręgosłupa, rwą
kulszową, zespołem mięśnia gruszkowatego, bólami ze strony spojenia
łonowego, bólami głowy
– przygotowaniem do porodu, przygotowaniem mięśni dna miednicy, nauką
swobodnego oddychania
– profilaktyką poporodową

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Wizyta u specjalisty wskazana jest wszystkim kobietom, które chcą w sposób świadomy nauczyć się pracy z własnym ciałem, pracy z dnem miednicy a także tym paniom, które doświadczają jakichkolwiek problemów natury uroginekologicznej. Z pomocy fizjoterapeuty warto skorzystać również w okresie poporodowym, aby sprawdzić czy wszystko w porządku po porodzie oraz dowiedzieć się jak szybko wrócić do pełnej aktywności fizycznej i zadbać o siebie oraz swoje mięśnie dna miednicy.

Może cię zainteresować Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – o czym trzeba wiedzieć?

Zaleca się, aby około 6 tygodni po porodzie kobieta udała się na wizytę do specjalisty, który sprawdzi jak ciało wraca do równowagi po ciąży i porodzie oraz w razie potrzeby przeprowadzi odpowiednią terapię manualną.

Również w okresie przekwitania warto ze swoimi dolegliwościami udać się do osteopaty ginekologicznego, który poprzez swoje działania wspomaga pracę układu hormonalnego, trawiennego oraz nerwowego.

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Wizyta rozpoczyna się od dokładnego wywiadu i przeprowadzenia badania funkcjonalnego oraz oceny postawy ciała, która wywiera bardzo duży wpływ na mięśnie dna miednicy. Fizjoterapeuta daje indywidualnie
dobrane ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu oraz edukuje na temat prawidłowych, codziennych nawyków. Podczas wizyty może być wykonany test mięśniowy za pomocą urządzenia manometrycznego, który pozwoli na ocenę siły mięśniowej, wytrzymałości mięśni dna miednicy. Podczas wizyty również ocenie podlega umiejętność aktywacji mięśni dna miednicy i nauka prawidłowego skurczu dna miednicy. Urządzenie manometryczne wykorzystuje metodę biofeedback, czyli sprzężenie zwrotne co pozwoli lepiej zrozumieć kobiecie jak prawidłowo aktywować tę partię mięśniową.

Jakie mogą być pierwsze oznaki zaburzenia mięśni w miednicy?

Nie tylko osłabienie mięśni dna miednicy jest dużym problem, często dochodzi do sytuacji odwrotnej, czyli wzmożone napięcia mięśni dna miednicy. W obu przypadkach mogą pojawić się symptomy zaburzenia ich pracy i prowadzić do nietrzymania moczu. Takimi pierwszymi sygnałami, na które powinniśmy zareagować są wycieki moczu, głównie podczas kaszlu, kichaniu lub podczas treningu fizycznego, nawracające infekcje czy bolesna aplikacja tamponów, która wcześniej nie powodowała żadnych dolegliwości. W takiej sytuacji warto się wybrać do fizjoterapeuty lub osteopaty.

Podsumowując

Fizjoterapia uroginekologiczna polega na stosowaniu terapii manualnej, która pozwoli na zmniejszenie danych dolegliwości dotyczących miednicy mniejszej oraz pozwoli na dobranie odpowiednich ćwiczeń mięśni dna miednicy. Dzięki wizycie kobieta nauczy się jak prawidłowo aktywować swoje dno miednicy oraz jak właściwie dbać o swoje zdrowie.

0/5 (0 Reviews)