Lepiej zapobiegać, niż leczyć”… to nie tylko fragment przysięgi Hipokratesa, lecz również myśl, która powinna przyświecać każdemu . Niestety, wiele osób udaje się po pomoc do specjalisty dopiero w momencie, kiedy pojawia się silny ból, uraz lub dolegliwość, która istotnie daje się we znaki. Słusznie, lecz zdecydowanie za późno. Podążając myślą za Hipokratesem, pierwszym prekursorem profilaktyki zdrowotnej, nie powinniśmy wyczekiwać urazu, kontuzji, bądź pojawienia się dolegliwości bólowych, aby odwiedzić gabinet fizjoterapeutyczny. Każdy z nas, niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzi- aktywny, siedzący, zróżnicowany- jest eksponowany na przeciążenia układu ruchu prowadzące do zużywania kręgosłupa, stawów oraz pozostałych struktur. Czasem nawet delikatny, przejściowy ból, który zostanie zbagatelizowany może doprowadzić do poważniejszych dysfunkcji czy też stanów zwyrodnieniowych. Aby zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się wymienionych dolegliwości warto wprowadzić w swój styl życia działania prewencyjne… i umówić wizytę u fizjoterapeuty już dziś!

Od początku, czyli… kim właściwie jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeutą staje się osoba, która ukończyła odpowiednie studia wyższe i dzięki temu uzyskała prawo wykonywania zawodu. W toku studiów fizjoterapeuta zdobywa wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki, kinezjologii człowieka, a także poznaje metody pracy dedykowane określonym schorzeniom. Fizjoterapeuta ma w swoich rękach szeroki wachlarz nieinwazyjnych narzędzi służących poprawie stanu zdrowia pacjenta, takich jak: terapia manualna, kinesiotaping, masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, funkcjonalny trening medyczny, a także fizykoterapia i techniki narzędziowe. Kompetencje fizjoterapeuty są znacznie szersze, niż często nam się wydaje. Zatem, kiedy należy zgłosić się do tego specjalisty? Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z poniższych pytań jest istotnym wskazaniem do wygospodarowania sobie w grafiku chwili wolnego czasu na wizytę u fizjoterapeuty.

Doskwiera Ci przewlekły ból?

Stan kiedy nie przypominasz sobie kiedy właściwie pojawiły się dolegliwości bólowe, które są nierozłącznym elementem każdego dnia tygodnia to bezwzględne wskazanie do wizyty u fizjoterapeuty.

Doznałeś kontuzji lub urazu? Albo nie podjąłeś rehabilitacji po przebytym przeszłości urazie i nadal odczuwasz jego konsekwencje?

Często nawet niewielki uraz może nieść za sobą poważnie konsekwencje jeżeli zostanie on zbagatelizowany. Występowanie długotrwałych dolegliwości bólowych w danym obszarze może rzutować na pracę mięśni czy stawów nawet w odległych rejonach ciała, co prawdopodobnie doprowadzi do wydłużenia czasu terapii i jej utrudnienia. W przypadku wystąpienia świeżego urazu należy podjąć wczesne działania mające na celu szybkie usprawnianie i redukcję stanu zapalnego, a w późniejszym czasie warto zadbać o prewencję wystąpienia kolejnej kontuzji.

Może cię zainteresować Czym jest osteopatia? – Kim jest osteopata?

Masz zaplanowany zabieg operacyjny?

Często w zależności od planowanego zabiegu oraz rodzaju dolegliwości możliwe jest uniknięcie interwencji chirurgicznej. Warto porozmawiać z terapeutą na temat możliwości, które stawia przed fizjoterapia w zakresie leczenia zachowawczego. W przypadku konieczności wykonania zabiegu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie organizmu, które przyczyni się do szybszego powrotu do sprawności po operacji.

Dużo i intensywnie trenujesz?

Wiele działań z zakresu fizjoterapii korzystnie wpływa na odnowę biologiczną organizmu i przyspiesza proces regeneracji. Warto zadbać o nadmiernie przeciążane na skutek treningu struktury więzadłowe, mięśnie oraz stawy. Liczne przeciążenia nakładają się na siebie i mogą skutkować wystąpieniem kontuzji.

Prowadzisz siedzący tryb życia, odczuwasz silny stres lub sztywność mięśni i stawów?

Długotrwałe siedzenie oraz ekspozycja na stres niesie za sobą liczne konsekwencje i często skutkuje gromadzeniem się nadmiernych napięć, ograniczeniem zakresów ruchu i dolegliwościami bólowymi. Fizjoterapeuta ma w swoich dłoniach narzędzia pozwalające na manualną redukcje napięć mięśniowych, a za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń pomoże zwiększyć ograniczone zakresy ruchów i wzmocnić osłabione partie mięśniowe.

a może jesteś kobietą w okresie połogu?

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę jak istotna jest wizyta u fizjoterapeuty po rozwiązaniu ciąży. Cały okres ciąży jest niezwykle trudny dla organizmu kobiety. Po porodzie warto sprawdzić w jakim stanie są mięśnie dna miednicy, aby ograniczyć wystąpienie w przyszłości takich powikłań jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej.

To jedynie garstka wskazań do wizyty u fizjoterapeuty. Jeżeli masz więcej pytań to serdecznie do kontaktu, a także do wizyty w naszym Szmaragdowym Centrum Zdrowia.

5/5 (2 Reviews)